×

BONTON za SAVRŠEN VIKEND

Vikend je vrijeme kad se najviše družimo u obitelji, sa prijateljima, igramo se, bavimo sportom, putujemo, idemo na izlete, posjećujemo restorane, kina, kazališta, .... Upravo zato je dobro podsjetiti se na neka pravila bontona koja olakšavaju živo!

Add to my plan
Print
Send inquiry
Listaj

Za početka svi znamo "one dječje" četiri ČAROBNE RIJEČI. Koliko ih koristite i kada?

1. MOLIM TE Kada nešto trebate ili želite, čarobna riječ kojom to možete dobiti svakako je “Molim te” ili “Molim vas”. Ovo je jedna od najlakših lekcija za naučiti, jer djeca kad nešto žele, izgovorit će sve što treba da to i dobiju.

2. HVALA Kada im netko nešto pokloni, daje ili samo dodaje, djeca bi trebala znati reći “Hvala”. U početku, to će biti vezano uz materijalne stvari, a kasnije zahvalu proširite i na emocionalna davanja i pomaganje. Primjerice, “hvala ti što si mi pomogao”, “hvala ti što si me saslušao” i slično.

3. OPROSTI Ova čarobna riječ reflektira našu empatiju, odnosno suosjećanje za osobu koju smo povrijedili. Često i odrasli imaju problema s izgovaranjem ove riječi, jer smatraju da moraju odustati od svog ponosa i stajališta te da”oprosti” znači svojevrsni gubitak za njih. No, istina je suprotna. “Oprosti mi” ne znači kapitulaciju, priznanje krivnje i gubitak borbe, već otvara vrata za pomirenje, harmoniju i ljubav. 

4. IZVOLI zgovaranjem ove četvrte čarobne riječi dijete pokazuje poštovanje prema bližnjem. Davanjem nečeg materijalnog uz riječ “izvoli”, ujedno otvara i svoje srce prema osobi koju dariva.

LIJEPO PONAŠANJE KOD KUĆE I U SUSJEDSTVU

5. RAGOVARJATE ŠTO VIŠE VIKENDOM, DRUŽITE SE!" O sebi nastojte govoriti što manje. U razgovoru nikad „ja“ nije na prvom mjestu. Razgovor nije monolog. Obiteljski problemi nisu preporučljiva tema za razgovor izvan vlastitog doma i obitelji. Kad govorite o prisutnima, uvijek recite njihovo ime, a ne osobne zamjenice. Nije uljudno držati sugovornika za ruku za vrijeme razgovora. Neslaganje valja izraziti suzdržano.  Kad razgovarate s više ljudi, naizmjenično ih gledajte u oči.

NE PREKIDAJ RAZGOVORE Djeca, ali i odrasli,  su nestrpljivi pa često od najranije dobi prekidaju  u razgovoru ili glasno pričaju  kako bi zbog nečega na sebe svrnuli pažnju. Ako se  baš mora prekinuti neku komunikaciju, učinite to uz “Oprostite što prekidam, ali trebao bih…Sa druge strane ograničete vrijeme svojeg izlaganja na maksimalno 1 minutu, obradite jednu po jednu temu i dozvolite sugovorniku da kaže svoje mišljenje za svaku od tema. Zastanite i dajte šansu za odgovor i mišljenje sugovornika.  Ako se toga ne držite onda ne trebate sugovornika nego slušatelja, pa pričajte sa ogledalom.;) 

6. PITAJ ZA DOZVOLU Djeca, mladi i odrasli svakodnevno se nalaze u situacijama kada nešto žele napraviti, ali nisu sigurni smiju li, žele li to doista i kakve će to imati posljedice. Stoga je važno dijete naučiti da pita za dozvolu. Kad su mali to će biti upiti kao što su “Smijem li ići kod Marka u dvorište na igranje?” (umjesto da samo odu bez pitanja), a kasnije u životu bit će pristojno pitati, primjerice, “Susjed, je li u redu da se moji gosti parkiraju ispred vaše kuće danas popodne?” ili “Dragi, je li u redu da ti bacim ove stare časopise?”.

9. DOBRO JUTRO, DOBAR DAN, DOBRA VEČER  Živimo u otuđenom svijetu mobitela i društvenih mreža gdje se ni u obitelj ne pozdravlja, a često susjed susjeda ne poznaje i ne pozdravlja. Prilikom susreta s drugom osobom, prije svega je trebamo srdačno pozdraviti i tako pokrenuti pozitvniu energiju. Muškarac uvijek prvi pozdravlja ženu. Mlađa osoba pozdravlja prva. Pri ulasku u poslovne prostore stranka treba prva pozdraviti. Prodavač uvijek prvi pozdravlja kupca. U crkvi se pozdravlja samo kad je vjenčanje. 

10. POKUCAJ NA VRATA Još jedna dobra i praktična lekcija za cijeli život je poštivanje tuđe privatnosti i ulaženje u nečiji intimni ili radni prostor. Vrlo ju je jednostavno naučiti, a glasi: Kad su vrata zatvorena, netko ih je zatvorio s razlogom, jer želi imati svoj mir. Pa kad se I vaš mališan zatvori u svoju sobu, prije no što dođete vidjeti što radi i da li je dobro, svakako pokucajte i pitajte “Smijem li ući?”.

11. TELEFONIRANJE Uvijek prvo pozdravi onog koga si  nazvao, zatim da se predstavi. “Halo, bok djede, na telefonu je Marko. Mogu li molim te dobiti baku, jer nešto je trebam pitati?”. Pristojna komunikacija važna je u cjelokupnom digitalnom svijetu, kod pisanja mailova, chatova, SMS-ova.

12. HIGIJENA I UREDNOST Od malena treba naučiti biti opranih zubića, čistih ručica i u čistoj odjeći. To je odraz poštovanja prema okolini i drugima sa koijim dolazite u fizički kontakt. Dijete ali i odrasli moraju znati sami pospremiti svoju sobu i brinuti se da njegove stvari budu na svome mjestu. Osjećaj čistoće i reda itekako pozitivno djeluje na ponašanje.

 


Add to my plan
Print
Send inquiry

2025. © vikendplaner.info   info@vikendplaner.info   Maksimirska 109, Zagreb

Icons made by Freepik from www.flaticon.com