Romantični vikend u Kotoru, hotel Marija za 426 kn za dvoje!
Ideja za savršen vikend:
Stari grad:
To je najpoznatiji dio Kotora, gdje se cuva kotorska istorija, kultura i tradicija. Stari grad Kotor odlikuje veliki broj spomenika srednjevjekovne arhitekture: crkava, katedrala, palata i muzeja. Njegovu ljepotu udopunjuje i bezbroj uzanih ulica, trgova, pjaceta. Strari grad Kotor izdvaja se i po velikom broju stilski radjenih kapija, palata imucnih porodica, te veliki broj stepenista ili skalina. Staro jezgro Kotora danas spada medju najbolje ocuvane srednjevjekovne urbane cjeline na Sredozemlju. Najimpoznatniji su ipak, gradski bedemi koji okruzuju grad. Dugi su oko 5 km, visoki do 20 i siroki do 10 metara. Posto su potpuno ocuvani jedinstveni su primjerak fortifikacione arhitekture u Evropi. Pocetak njihove izgradnje poceo je u IX vijeku, da bi se dogradjivali i uredjivali narednih 10.vjekova. Bedemi imaju troja vrata, kojima se kroz vjekove ulazilo i izlazilo. Sa kojih god vrata da udjete u grad, put ce vas dovesti do najpopznatije gradjevine- katedrale Sv.Tripuna iz XII vijeka, posvecene zastitniku garda Svetom Tripunu.U gradu ima nekoliko trgova od kojih je najveci, ujedno i glavni gradski trg - Trg od oruzja. Taj trg bio je i ostao glavno mjesto okupljanja. Tu su se odrzavali razni skupovi i bio je zborno mjesto Kotorana. Kulturno bogatstvo Kotora neprocjenjivom cini njegova riznica koja krije jos neke znacajne kulturne znamenitosti: poput: Sat kule (VIII vijek), Katedrale Svetog Tripuna (XII), Crkve Svetog Luke (XII), Knezeve palate (XVII), Crkve Svete Marije (XII), Crkva Gospe od zdravlja (XV), Napoleonovo pozoriste (XIX). Stari Kotor odlikuju i brojne palate npr: Bizanti, Buca, Pima Grgurina, u kojoj je Pomorski muzej.
U Starom gradu u Kotoru smjesten je i prvi crnogorski Fakultet za turizam i hotelijerstvo, mnogobrojne muzicke dvorane, Centar za kulturu, galerije...
U starom gradu smjesten je i najveci broj trgovina i butika, te manjih radnji i prodavnica koji nude obucu i odjecu renomrianih evropskih i svjetskih dizajenera i kreatora. Osim butika i trgovina za odjevanje, u starom gradu je i veliki broj suvenirnica, fotografskih radnji, juvelirnica, knjizara, prodavnica antikviteta, prodavnica mjesovite robe, frizerskih i salona za uljepsavanje, brijacnica, kafea, pizzeria, poslasticarnica...
Ukoliko se opredijelite da citav dan provedete obilazeci Stari grad necete pogrijestiti, jer se pored istrazivanja i upoznavanja grada mozete usput prigodno osvjeziti u nekom od brojnih kotorskih kafica.Oni se vecinom nalaze na gradskim trgovima. Stari grad Kotor ima i veliki broj lijepo sredjenih restorana i hotela. U njima mozete probati tradicionalne specijalitete kao i raznvrsnu mediteransku hranu. U starom gradu su i dva hotela, u kojima se takodje mozete udobno smjestiti i provesti dane odmora. Najvaznije od svega je napomenuti da se, Stari grad Kotor nalazi na listi UNESCO svjetske kulturne bastine, od 1979. Od istoimene institucije nedavno je proglasen i svjetskom kulturnom bastinom u opasnosti, tako da ce mu se u narednom periodu od mnogobrojnih evropskih i svjetskih institucija kulture posvjecivati jos veca paznja.
PERAST
Perast je sigurno jedno od najcudnijih i po svojoj istoriji jedno od najljepsih bokokotorskih mjesta. Danas ga cesto nazivaju i najtisim gradom u Boki. Njegove uske ulice i brojne, uglavnom, ostavljene renesansne i barokne palate, svjedoce o bogatstvu bokokotorskog zaliva nekada, o danima kada se tu odvijao raskosni zivot njegovih stanovnika. Perast je nekada bio grad pomoraca i po tome poznat i van prostora Crne Gore. U njemu se i danas vidno isticu cuvene kamene kuce i kapetanske palate. U Perastu je sacuvano 16 palata, najljepsa medju njima je barokna palata Bujovic na samom ulazu u Persat. Medju ostalima su palate: Bronza, Sestokrilovic, Mazarovic, Balovic, Viskovic, Pavlovicini, Martinovic, Zmajevic... Sve one predstavljaju 12 peraskih bratstava. Dok su nekada njegovim trgovima odzvanjali koraci i danju i nocu, dok su njegovim ulicicama setale gospodje bogatih pomoraca i zaljubljene djevojke, u uvale Parasta upolovljavalo je stotine jedrenjaka, a danas je Perast uglavnom napusteni grad, sa jedva 360 stanovnika. Iako je tako, treba prosetati Perastom i ispuniti sebe duhom renesanse i baroka. Perast zimi ima vise suncanih sati nego poznata turistička mjesta na Azurnoj obali.
Iako ne nudi obilje desavanja, ljeti je Perast takodje zanimljiv. Tokom mjeseca jula i avgusta tu se desavaju svecanosti poput tradicionalne FASINADE – ritualna procesija barki i camaca, koja odvoze kamenje koje se nasipa na ostrvo Gospa od Skrpjela, u moru kod Perasta. Fasinada se odrzava u julu. U avgustu Perast je domacin manifestaciji –SUSRETU KLAPA- u okvitu koje se takmicari-pjevaci nadmecu u tradicionalnom pjevanju zastupljenom na dijelu Jadrana koji se prostire od Dalmacje do Crne Gore. Zbog nedostatka plaznog pojasa, obala Perasta nije pogodna za plazni turizam.
TVRDJAVA SV. IVAN
Prilikom posjete Kotoru svakako bi trebali da posjetite i trvdjavu Sv.Ivan. Smjestena je iznad bedema kotorskog Starog grada. Uspinjanje do tvrdjave Sv.Ivan ili kako je Kotorani radije zovu San Djovani, pocinje serpentinama sa istocnog dijela starog Kotora, koje se penju do samog vrha tvrdjave na 280 metara nadmorske visine. Prije nego sto krenete sa penjanjem ka tvrdjavi preporucujemo da sa sobom ponesete foto- aparat ili video kameru, jer se slike Kotora i zaliva Boke Kotorske koje se pred vama stvore, kada stignete do vrha tvrdjave, ne mogu opisati rijecima vec se najprije moraju dozivjeti, a onda i zabiljeziti.
Dok se penejte serpentinama mozete uzivati u prizorima Starog grada Kotora.
Jos je jedan razlog zbog kojeg tvrdjavu San Djovani morate posjetiti, to je fantastican pogled na cijeli Kotorski zaliv. U sjecanjima ce vam sigurno ostati i slike luke Kotor koja je u ljetnjim mjesecima obicno preplavljena luksuznim brodovima, jahtama, jedrenjacima...
Pored serpentina kojima stizete do tvrdjave San Djovani ima par odmorista, za one koji nisu u dobroj kondiciji. Poseban ugodjaj pricinjavce posjeta tvrdjavi San Djovani tokom ljetnjih mjeseci. Prema najavama, bedemi tvrdjave od ovoga ljeta bice osvjetljeni specijalnim reflektorima, sto ce gostima i turistima, koji budu posjecicali tvrdjavu San Djovani, dozivljaj Kotora i put do tvrdjave uciniti mnogo interesantnijim.
POMORSKI MUZEJ
Vasu posjetu, Starom gradu u Kotoru, moze upotpuniti posjeta Pomorskom muzeju, koji se nalazi na Trgu Bokeljske mornarice. Ma koga da pitate ili u ma kojem dijelu Kotora da se nadjete i upitate za Pomorski muzej, brzo cete dobiti informaciju i stici na odrediste.
Pomorstvo je u Kotoru pocelo da se razvija jos za vrijeme srednjeg vijeka, a o tome svjedoci i predanje o osnivanju bratovstvine kotorskih pomoraca, Bokeljske mornarice, jos u IX vijeku. Uspomene na te davne dane i godine, na uspjehe slavnih kotorskih moreplovaca, umjetnika, brodograditelja, zanatlija, drzavnika i diplomata, posrednika izmedju istoka i zapada, danas se cuvaju u Pomorskom muzeju grada Kotora, koji se nalazi u Starom gradu. Pomorski muzej je jedini te vrste u Crnoj Gori, smjesten je u baroknoj palati Grgurina, i sa duznim postovanjem cuva slavu Boke i Bokeljske mornarice.U muzeju se pored ostalog cuvaju i portreti znamenitih kapetana, modeli strarih galija i jedrenjaka, navigacioni instrumenti, i drugi veoma vrijedni eksponati.
U holu muzeja mogu se vidjeti sest bronzanih tabli u reljefu, na kojima su prikazani najznacajniji dogadjaji i licnosti iz burne istorije Kotora. Takodje, u muzeju su izlozene i geografske karte, gravure i akvareli primorskih gradova. Tu je i istorijsko-etnografska zbirka, koja svjedoci o zlatnom dobi kotorskog pomorstva od XVI do XVIII vijeka. U kotorskom pomorskom muzeju cuva se i kopija najstarijeg dokumenta o pomorstvu na prostorima Boke iz 1168. godine.
Jednom rijecju u Pomorskom muzeju u Kotoru izlozeno je svo blago nasega mora. To blago cuva od zaborava pomorsku tradiciju, i povezuje more kod Kotora i njegove ljude, znamenite pomorce, koji su iz njega isplovljavali ka dalekim svjetskim morima. Pri samome ulazu u srednjevjekovnu palatu Grgurina, nalaze se i dva mala topa simbol neprestane borbe bokeljskih pomoraca i gusara.
Cijena jednog noćenja za dvije osobe s doručkom u hotelu Marija iznosi 426 kn!