×

POBJEDNICI 31. SVJETSKOG FESTIVALA ANIMIRANOG FILMA – ANIMAFESTA ZAGREB 2021

POBJEDNICI 31. SVJETSKOG FESTIVALA ANIMIRANOG FILMA – ANIMAFESTA ZAGREB 2021

31. Svjetski festival animiranog filma – Animafest Zagreb 2021 završio je večeras ceremonijom dodjele nagrada u Kinu SC. Nakon više od 350 prikazanih filmova i brojnih popratnih događanja u šest festivalskih dana, stigao je i najsvečaniji trenutak proglašenja najboljih autora i filmova. 31. Svjetski festival animiranog filma – Animafest Zagreb 2021, najznačajniji hrvatski filmski festival i jedan od četiri vodeća festivala animacije u svijetu. 

Dodaj u plan
Isprintaj
Pošalji upit
Listaj

Žiri Velikog natjecanja kratkometražnog filma u sastavu Nadja Andrasev, Michael Frei, Shoko Hara, Draško Ivezić i Sasha Svirsky odlučio je Grand Prix dodijeliti tajvanskom filmu Noćni autobus (Night Bus) redatelja Joea Hsieha, nastalom u autorovoj nezavisnoj produkciji. U obrazloženju žirija stoji da je Noćni autobusčudesno putovanje koje zahvaća sve protagoniste i publiku.Neki od članova žirija umrli bi za ovaj film. Pa kako ne bi bilo ozlijeđenih, dodjeljujemo mu Grand Prix – stoji u obrazloženju.

Isti je žiri Nagradu Zlatni Zagreb za kreativnost i inovativno umjetničko postignuće uručio Ismaëlu Joffroyu Chandoutisu za film Maalbeek (Francuska, produkcijska kuća Films Grand Huit), za putovanje kroz čestice rekonstruirane arheološkom preciznošću, koje ne pruža utjehu raslojenom identitetu glavnog lika, pogođenog nezamislivim strahom – napisao je žiri.

Nagrada Zlatko Grgić za najbolji prvi film napravljen izvan obrazovne institucije otišla je iranskom filmu Četvrti zid (The Fourth Wall) Mahboobeh Kalaee (u produkciji Documentary and Experimental Film Centra) za eksperimentalnu tehniku animacije koja nas vodi u um protagonista koji tumači obiteljsku dinamiku i društvena pravila poput ptičice zarobljene u sobi bez prozora – poručuje žiri. 

Popis filmova: 

Archipelago (r. Félix Dufour-Laperrière / Kanada / 2021.) , Cryptozoo (r. Dash Shaw / Sjedinjene Države / 2021.) Elulu (r. Gabriel Verdugo Soto / Čile / 2020.), Kill It and Leave This Town (r. Mariusz Wilczyński / Poljska / 2019.), The Nose or the Conspiracy of Mavericks (r. Andrey Khrzhanovsky / Rusija / 2020.), i Wolfwalkers (r. Tomm Moore, Ross Stewart / Irska, UK, Luksemburg / 2020.)

 
Središnji događaj bogatog Programa za djecu i mlade Animafesta 2021 je Natjecanje filmova za djecu, međunarodna konkurencija koja broji 42 filma iz 22 zemlje svijeta. Po predselekciji Nine Kovačića, filmove je odabrala slovenska medijska psihologinja Martina Peštaj, urednica Dječjeg i omladinskog programa Radiotelevizije Slovenije, koja ih je razvrstala prema prilagođenosti četirima dobnim kategorijama (3-6, 7-10, 11-14 i 15+).
 
NATJECANJE FILMOVA ZA DJECU 1 (dob 3-6)
• CRNI VUK, BIJELI VUK, Ivana Guljasevic Kuman (Igubuka / Hrvatska / 2020)
• INK, Erik Verkerk, Joost van den Bosch (Ka-Ching Cartoons / Nizozemska / 2020)
• KONIGIRI-KUN CONCERT, Mari Miyazawa (NHK Enterprises, Inc. / Japan / 2020)
• LITTLE SNOWMAN, Aleksey Pochivalov (Soyuzmultfilm film studio / Rusija / 2021)
• MARMALADE, Radostina Neykova (Korund X / Bugarska / 2020)
• PEA CHILDREN, Dace Riduze (Film studio "Animacijas brigade" ltd. / Latvija / 2020)
• THE LITTLE BANG, Ji-hyeon Bae (AniSEED / Južna Koreja / 2020)
• UNDER THE CLOUDS, Vasilisa Tikunova (Soyuzmultfilm film studio / Rusija / 2021)
 
NATJECANJE FILMOVA ZA DJECU 2 (dob 7-10) 
• A TINY TALE, Chloé Bourdic, Théophile Coursimault, Sylvain Cuvillier, Noémie Halberstam, Maŷlis Mosny, Zijing Ye (Rubika / Francuska / 2020)
• AVANT CARD, Stella Raith (Filmakademie Baden-Württemberg GmbH / Njemačka / 2020)
• CAT AND BIRD, Franka Sachse, Ulrich Seis (Mediengestaltung / Njemačka / 2021)
• CRITICAL LINE-POLLUTION, Vicente Mallols (TV ON, SL / Španjolska / 2020)
• HAPPY BANANA, Reyhane Kavosh (Solh & Salam Institute / Iran / 2020)
• MITCH-MATCH SERIES EPISODE 22, Géza M. Tóth (KEDD Animation Studio / Mađarska / 2020)
• MURI THE CAT - THE BIG GAME, Jernej Žmitek (Invida d.o.o. / Slovenija / 2020)
• NOT SO SCARY A CROCODILE, Grzegorz Koncewicz (Serafiński Studio / Poljska / 2020)
• SOPHIE AND CHANEL AT HOME, Anna Hrachovec (Mochimochi Land / Sjedinjene Države / 2020)
 
NATJECANJE FILMOVA ZA DJECU 3 (dob 11-14) 
• HABOOB, Mahsa Samani (DEFC / Iran / 2020)
• HOME, Kinga Rofusz (KGB Studió Ltd. / Mađarska / 2021)
• KIKO AND THE ANIMALS, Yawen Zheng (Folimage; Nadasdy Film / Francuska, Švicarska / 2020)
• LOUIS' SHOES, Jean-Géraud Blanc, Théo Jamin, Kayu Leung, Marion Philippe (Ecole MOPA / Francuska / 2020)
• MATILDA AND THE SPARE HEAD, Ignas Meilūnas (M-Films / Litva / 2020)
• MIGRANTS, Hugo Caby, Zoé Devise, Antoine Dupriez, Aubin Kubiak, Lucas Lermytte (Pôle 3D / Francuska / 2020)
• OBSERVING THE TARDIGRADES, Sofia Silkina (nezavisna produkcija / Rusija / 2020)
• REFLECTION, Juan Carlos Mostaza (The Cathedral Media Productions S.L. / Španjolska / 2020)
• SPRING ALWAYS COMES BACK, Alicia Núñez Puerto (nezavisna produkcija / Španjolska / 2021)
• THE CLOUDMAKER, Hanna van Niekerk (Hazazah Pictures / Nizozemska / 2020)
 
NATJECANJE FILMOVA ZA DJECU 4 (dob 15+) 
• A LA MODE, Jean Lecointre (2.4.7 FILMS; Schmuby / Francuska / 2020)
• BAGGAGE, Einat Keshet (Sapir College / Izrael / 2020)
• BUSLINE35A, Elena Felici (The Animation Workshop / Danska / 2021)
• CAMILLE, Maël Nathanaël Sonn (Atelier de Sèvres / Francuska / 2020)
• GEN TREE, Ronni Shalev, Alon Sharabi, Hod Adler (Bezalel Academy of Art and Design / Izrael / 2020)
• LETTER TO MY BODY, Elyse Kelly (nezavisna produkcija / Sjedinjene Države / 2020)
• MESSAGE OF AN ENDLESS NIGHT, Barcabogante, Tiago Minamisawa (Minamisawa Films / Brazil / 2020)
• MY DEAR QUARANTINE, Ewa Maria Wolska (Fundacja FRAKTAL / Poljska / 2020)
• NOMADS, Anna Rueskov Schleicher (The Animation Workshop / Danska / 2021)
• O-BON, ANECDOTES FROM KYOTO, Jenay Vogel (Studio GDS, Schwizgebel / Švicarska / 2021)
• OLD DOG, Ann Marie Fleming (National Film Board of Canada / Kanada / 2020)
• OUROBORUS, Chloé Forestier (Atelier de Sèvres / Francuska / 2020)
• PIGEON, Sang-Joon Kim (AniSEED / Južna Koreja / 2020)
• STEP INTO THE RIVER, Weijia Ma (Les Valsuers / Kina, Francuska / 2020)
• TALES FROM THE MULTIVERSE, Magnus Igland Møller, Peter Smith, Mette Tange (Tumblehead / Danska / 2020)
 
 
 
                                                          
Dodaj u plan
Isprintaj
Pošalji upit

2021. © vikendplaner.info   info@vikendplaner.info   Maksimirska 109, Zagreb

Icons made by Freepik from www.flaticon.com